![]() |
|
Hargita Megye Tanácsának Hegyi és Barlangimentő Közszolgálata
beszámoló a 2020 -as évre
Hegyimentő közszolgálatunk 2020-as évi terveit nagyban áthúzta a jelen pillanatban is érvényben lévő koronavírus okozta korlátozások.
Az év első fele a vírus elleni védekezésről szólt, bázisaink karanténközpontok lettek és hegyimentőink is a beutaltak ellátásával voltak elfoglalva. Sajnos ez a periódus nem a költséghatékony műkődésről szólt hiszen folyamatosan fűteni kellett bázisainkat, autóink folyamatosan járták a megyét hiszen maroshévizi bázisunkban is voltak elhelyezve karanténköteles emberek.
A korlátozások feloldása még nagyobb problémát jelentett, hiszen az emberek nyáron nem mehettek más országba nyaralni ezért el lepték megyénk hegyeit, nagyon sok munkát adva ez által hegyimentőinknek. Az eltévedt, bajbajutott turisták száma megsokszorozodott, naponta több balesethez kellett kivonulni hegyimentőinknek.
Ezen nehézségek mellett igyekeztünk a kirott feladatokat is ellátni, gyerekprogramjainkat megtartani de itt is sok nehézségbe ütköztünk hiszen több napra kellett szétbontani a programokat, hogy egyszerre sok gyerek ne legyen egy helyen egy tevékenységen.
Ennek ellenére igért irányvonalainkat sikerült tartanunk figyelembe véve Hargita megye turizmusfejlesztési stratégiáját valamint Hargita megye általános fejlesztési stratégiáját a 2015-2020-as időszakra vonatkozóan, természetesen a balesetek kezelése mellett.
Első és legfőbb irányvonal volt a gyerekek minél nagyobb számban való bevonása tevékenységeinkbe valamint gyerekprogramjaink kibővítése. Itt elmondhatjuk hogy programjaink sorát kibővitettük és még több napot sikerült eltöltenünk a természetbe gyerekeket tanítva.
Biztonságos hegyi turizmus programunk viszont nagy lépésekben haladt, hiszen a kijárási tilalom idején hegyimentőink kijárhattak és terepen dolgozni tudtak. Sajnos februárban egy nagyon súlyos széldöntés miatt turistaösvényeink szinte mindenikét súlyos károk érték, oszlopok döltek ki, irányjelző táblák, információs panók mentek tönkre.
Ezeket pótólni kellett, a kidölt fákat ki kellett takarítani az ösvényekből, ami szinte ember feletti erőfeszítést igényelt hiszen itt több mint 2500 km turistaösvényről beszélgetünk.
Itt a 2021-es évben is nagyon sok a tennivaló hiszen még maradt nagyjából 500 km ösvény rendbe tenni való, valamint legalább 200 irányjelző, oszlop, tábla csere is szükséges a 2021-es évben.
Hegyi menedékeink száma folyamatosan növekszik! Szebbnél szebb menedékek várják turistáinkat.
Országos szinten is elsők vagyunk a kihelyezett menedékek tekintetében. Ezt is szeretnénk folytatni jövöben is hiszen megyén hegyvidéki adottsága megköveteli és turistáink visszajelzései is azt bizonyítják, hogy még mindig szükség van menedékek kihelyezésére.
Ugyanakkor fontos tény az is, hogy a 2021-es évre már előre bejelentkezett cég van aki egy hegyi menedéket szeretne felállítani saját költségére!
Hargita megyében jelenleg 24 hegyi menedék található.
Hargita megyében az elmúlt 10 évben Hegyi és barlangimentő közszolgálatunk megfeszített tempóban fejlődőtt.
Az elmúlt tíz év alatt Hargita megye hegyvonulataiban nagyon sok olyan munkákat lett megvalósítva, amely elengedhetetlen egy biztonságos, jól kiépítettnek mondható bakancsos turizmus fejlődéséhez. Ennek és a balesetmegelőző programjainknak köszönhető, hogy mig a 2010-es években közszolgálatunk hegyimentői legtöbb esetben az eltévedt turistákért voltak kénytelenek kiszállni, addig ez a mai napokban szinte
elhanyagolható, esetleg évi egy-két esetben beszélhetünk olyan bevetésről, amely eltévedt turista miatt történt.
Ez az állításunk 2020-ban megdölni látszott (több okból kifolyólag: megnövekedett turistaszám, vihar miatt tönkrement ösvények, jelzések) hiszen csak a nyár folyamán több mint 100 esetünk volt éppen ezért fontos a további önkéntes bázist növelni új csapatokat létrehozni.
Megvalósításaink nem csak a bakancsos turizmus biztonságossá tételéért, hanem annak népszerűsítéésért, új látnivalók turisztikai desztinációk létrehozásaiért voltak fontosak.
Olyan új elemeket sikerült bevinni megyénk bakancsos turizmusának életébe, amelyek a turizmus fellendülését vonzák maguk után (via ferratak, kilátók, hegyi kerékpár utak, tematikus turistaösvények, hidak, látványmenedékek stb.). Ezekkel az elemekkel országos szinten is csak a mi közszolgálatunk foglalkozik!
Örvendünk annak, hogy tagjaink száma tovább bővül, megalakult az önálló borszéki csapat, valamint készülőben a balánbányai csapat is.
Csak a legutóbbi újramínősítési vizsgán október 31-én több mint 30 hegyimentő vett részt megyénkből.
Alkalmazottaink száma továbbra is nagyon alacsony, szükség van újabb alkalmazott hegyimentőkre, annál is inkább mivel megyénkben újabb sípályák nyítják meg kapuikat!
Tervezünk csapatokat létrehozni gyimesekben, parajdi zónában is az elkövetkezendő időszakban, hiszen ezek azok a területek ahová nagyon sok idő a csapatok kiérkezése.
Mozgosított erőforrásaink az elmúlt időben meghozták eredményüket. Minden nehezen megközelíthető település vagy turisztikai desztináció vonzáskörzetében hegyimentő csapatokat, úgymond előretolt hegyimentő alakulatok épülnek ki. Így a bevetési idő lecsökken és a mozgatni szükséges bevetési felszerelések, erőforrások sokkal hatékonyabban vannak kihasználva nagyon sok esetben komoly erőforrásokat sikerül ezen csapatok által megspórólni.(Pl. Nem kell Csíkszeredából kiszállni egy Egyeskőnél történő balesethez, hanem a baláni helyi hegyimentők fogják kezelik az esetet.)
Az elmúlt évek hatékony önkéntesvonzó politikája nagy felelőséget is tesz úgy közszolgálatunk, mint a csapatok, annak vezetőik, oktatóink vállára, hiszen a nagy számú önkéntesek nagy odafigyelést sok energiabefektetést és folytonos foglalkozást igényelnek. Folyamatosak kell legyenek a képzések, gyakorlatok, tevékenységek hiszen minden hegyimentő képes kell legyen a legnehezebb körülmények között is helyt állni. Úgyanakkor hatalmas a felelősége a csaptavezetőknek, oktatóknak hiszen a veszélyes bevetések esetén nem csak a sérültre, a csapat munkájára, hanem a tanuló hegyimentőkre is figyelni kell, esetenként segíteni azok munkáját, tevékenységét. Önkéntes hegyimentőink a helyben kapott kiképzés után egyedül, önállóan döntéséket kell tudjanak hozni, magabiztosan kell kezeljék a felszereléseket, gépeket és az országos hegyimentő iskolákban kiválóan kell teljesítsenek, hogy minősítést szerezhessenek.
Ezt a munkát kell folytatni, újabb önkénteseket bevonzani, őket felszereléssel, megfelelő képzésekkel ellátni, hogy aktívan részt tudjanak venni a hegyimentő életbe.
Ezen önkéntes hegyimentők elmondhatjuk, hogy a kezünk alatt nőttek fel és annak köszönhetjük, hogy csatlakoztak csapatainkhoz, hogy lassan több mint tíz éve folyamatosan találkozhatnak hegyimentőinkkel, az iskolákban, táborok alkalmával, kirándulásokon és más természetben szervezett rendezvényeken.
Turisztikai stratégiák is folyamatosan jelzik azt, hogy szakemberrekre szükség van nagyon fontos jól képzett lehetőleg fiatalokat bevonni a turisztikába. Önkéntes hegyimentőink nem csak hegyimentés terén foglakoznak az által, hogy csatlakoznak csapatainkhoz, hanem túravezetőként, síoktatóként vagy akár programszervezőként is bemutatkoznak, hiszen tevékenységeink magunk után vonják azt hogy képezzék magukat és a megyénk turizmusának hasznos tagjaik legyenek.
Úgy gondoljuk, hogy a folyamatos képzések által, önkéntes hegyimentőink, barlangimentőink de akár búvárjaink is nem csak közszolgálatunk keretén belöl tudnak tevékenykedni, hanem akár saját vállalkozást is tudnak indítani egy egy képzés mentén.
Szakmát kapnak az által, hogy csatlakoznak közszolgálatunkhoz és ez úgy a turizmus mint Hargita Megye javára válik, hiszen ezen fiatalok nem hagyják el szölőföldüket, hanem itt próbálnak meg letelepedni, családot alapítani és az új kapott szakmából vállalkozást indítani.
Baleseteink nagyon nehéz körülmények között helyt állni tudó embereket követel.
Mivel megyénk hegyvidék és ezen túl is nagyon specifikus, hiszen a többi megyével ellentétbe (ahol egy egy síterepre, korlátozódik az aktivítás) nálunk nagyon sok szétszórt pálya van akár 150 km-re is egyik a másiktól, ezért nagyon fontos a sok hegyimentő. A baleseteket nagyon nehéz körülmények között kell megoldanunk (hóesés, eső, sötétség, nehéz terep, lavina stb.), ezért felszereléseink is a legjobbak kell legyenek.
A 2020-as év egyik nagyon fontos mozzanata az is, hogy előszőr a romániai hegyimentés 50 éves történetében Hargita megyéből választották meg az Orszégos Hegyimentő Szövetség főtitkárát.
A 2021-es célok nem kissebbek mint amivel minden évben indulunk.
Ezen célok megvalósításában negy szerepet kell vállaljanak önkénteseink, vállalkozók, turisták közösen.
Szponzoraink száma évről évre növekszik, csapataink felszerelései megközelítik az Európai Únió legjobb csapatainak a felszereléseit. Felkészülésben is a legjobbak közt mondhatjuk magunkat Romániában, éppen ezért nagyon fontos, hogy minden téren a legjobbat nyújtsuk hiszen ezen ember életek múlhatnak.
2021-as célok számokban figyelembe véve a Hargita megyei turizmusfejlesztési stratégiát, valamint minden olyan kérést amit felénk nyújtottak be:
- 3 új hegyi menedék felállítása
- 100 km turistaösvény elkészítése
- 700 km kitakarítása, újrafestése
- 100 irányjelző tábla felszerelése
- 260 kitört, tönkrement tábla cseréje
- 20 sziklamászó út újraszegelése
- 1 új Via Ferrata elkészítése a létező karbantartása, újraszegelése
- új 360⁰ turistautak digitalizálása, feltöltése saját szerverre
- zónánként min 1000 gyerek megmozgatása a vírus helyzet függvényében
- minden városi iskola felkeresése, órák tartása
- táborok:- hegyimentő táborok zónánként 5
- sítáborok zónánként 2
- hegyi kerékpáros vándortábor megszervezése
- sziklamászó tábor megszervezése
- erdei iskolák keretében szervezet táborok
- junior hegyimentő tábor
- túlélő tábor megszervezése
- digitális oktató filmecskék, anyagok készítése
- kirándulások havi rendszerességgel a Vargyas szorosba, Egyeskőhőz, Békási szorosba.
- iskolák felkeresése havi rendszerességgel, osztályfőnőki órák tartása
- sziklamászófesztiválok megszervezése (Csibai mászófesztivál, Kossuth Szikla mászófesztivál, Egyeskői fesztivál).
Készen állunk a 2021-es évben is minden kihívásnak megfelelni, munkánkat jól, pontosan végezni.
Köszönjük szépen a támogatást és reméljük hogy közösen 2021-ben egy jobb , egészségesebb, biztonságosabb Hargita megyében bízhatunk.
Fekete Örs
Hargita Megye Tanácsának Hegyi és Barlangimentő Közszolgálata.
Csíkszereda 12.02.2021